Archiwum - lipca 2014

linkologia.pl spis.pl

Kupując stację lutowniczą stajemy nie tyle między wyborem firmy lub ceny, ale również rodzaju urządzenia. Wśród wybitnie popularnych znajdziemy lutownice grotowe i hot air. Czym się różnią i jak dokonać wyboru? Stacje grotowe są najzwyklejsze w formie oraz tak jak informowałem w ostatnim poście, dzięki temu są także znacząco niezawodne. Możemy także dostosowywać wymiar płaszczyzny roboczej, dzięki prostemu systemowi wymiany grotów. Urządzenia mają możliwość lekkiej oraz niezwykle szczegółowej regulacji temperatury grota, która pokazywana jest na monitorze LED. Dzięki temu mamy znaczną kontrolę nad narzędziem, a tym samym skuteczniejszą precyzję działania. Niewątpliwą właściwością stacji grotowych jest funkcja uśpienia. Urządzenie przechodzi samoczynnie w status spoczynku, jeśli odkryje, że nie jest od dłuższego czasu stosowane. Zredukuje temperaturę grota co przedłuży żywotność przyrządu. Lutownice hot air mają zdolność kontrolowania nie tylko temperatury, ale dodatkowo nadmuchu. Dzięki prostym w obsłudze pokrętłom możemy ustawić wszelkie parametry nadzwyczaj starannie. Dzięki napędowi bez-szczotkowemu wentylator w kolbie może pracować dłużej i niezawodnie. Stacje hot air bardzo często mają, tak jak w przypadku grotowych, funkcję uśpienia, przy czym w tym wypadku kolba chłodzona jest momentalnie po odstawieniu jej na podstawkę. Dokonując wyboru warto zaznajomić się z wszelką dokumentacją technologiczną oraz wybrać sprzęt, który będzie szczególnie odpowiadał własnym potrzebom. Stacje wlutowujwą i wylutowują układy BGA, QFP, SOIC, PLCC oraz CHIP.

stacjelutownicze : : stacja grotowa, stacja hotair, stacja lutownicza

Jaka stacja lutownicza jest najlepsza 
22. lipca 2014 12:00:00
linkologia.pl spis.pl

Każdy profesjonalny warsztat powinien być zaopatrzony w profesjonalną stację lutowniczą. Jak wybrać tą stosowną, jeżeli mamy na rynku tak szeroki wybór? Czym kierować się podczas zakupu, żeby sprzęt posłużył nam długie lata? Solidna stacja lutownicza nie musi być skomplikowana w budowie. Czasem im prostsza tym odpowiedniejsza, gdyż części są częściej bezusterkowe. Znaczącą zaletą jest możliwość zmiany wielkości grotów, ponieważ sami możemy dobierać właściwą wielkość części roboczej. Aby mieć dużą kontrolę nad urządzeniem, a tym samym zagwarantować sobie pomoc w precyzyjnym wykonywaniu pracy, dobrze wyszukać sprzęt, który będzie miał możliwość ustawienia bardzo dokładnej temperatury grota. Dana wielkość pojawi nam się na wyraźnym ekranie LCD, dzięki czemu będziemy w każdej chwili mogli śledzić wielkości. Optymalny zakres temperatury to 200-500 stopni Celsiusza. Od mocy narzędzia będzie zależało jak szybko grot będzie gotowy do pracy, dlatego warto wyszukać sprzęt o wysokich parametrach. Jeśli zależy nam na naszym bezpieczeństwie oraz przedłużeniu żywotności narzędzia powinniśmy zbadać czy wybrana przez nas stacja ma funkcję uśpienia. Przyrząd sam stwierdzi, że praca została zrealizowana oraz przejdzie w stan spoczynku, zniżając równocześnie temperaturę grota do 200 stopni Celsiusza. Należałoby też wybierać wśród najlepszych marek, aby mieć gwarancję, że nie będziemy musieli prędko oddać urządzenia do serwisu w celu naprawy awarii.

Jeśli są Państwo zainteresowani profesjonalnymi stacjami lutowniczymi polecam układy bga, stacje bga

stacjelutownicze : : stacja bga, stacja lutownicza, układy bga

linkologia.pl spis.pl

Jeżeli nasza konsola do gry, komputer, monitor zaczyna się psuć należałoby jak najszybciej go oddać do serwisu. Jeżeli defekt objawia się poprzez artefakty albo ciemny ekran, samoczynne wyłączanie się karty sieciowej lub nie da się zainstalować sterowników karty graficznej najprawdopodobniej winą są tzw. „zimne luty”. Serwisanci niesłychanie często wskazują reballing.

Układy BGA

Reballing układów BGA polega na odlutowaniu układu od płytki. Musi być to zrealizowane za pomocą specjalnych narzędzi, gdyż elementy te są ogromnie delikatne. Układ czyszczony jest z pozostałości spoiwa, czyli miniaturowych kuleczek. Aby usunąć resztki starego topnika używa się izopropanolu. W następnym kroku nanosi się topnik na układ oraz za pomocą fachowego sita układa się nowe kulki. Sitko tworzy rodzaj szablonu, dzięki czemu mamy gwarancję, że kuleczki są poukładane w dobrych miejscach. Na koniec układ jest wstawiany do specjalnego pieca rozpływowego, a potem montowany z powrotem na płytce. Właściwie zrealizowany reballing może pomóc, jednakże nie jest to działanie długotrwałe. Przypuszczalnie powstanie konieczność wymiany układu na nowy, natomiast reballing może dać nam dodatkowy czas na znalezienie wysokiej klasy układu, który dłużej zostanie niezawodny.

stacjelutownicze : : stacja bga, stacja lutownicza, układy bga

Układy BGA 
14. lipca 2014 13:18:00
linkologia.pl spis.pl

Stacja lutownicza to ważny sprzęt każdego elektronika-serwisanta. Przeprowadzane za pomocą niej procesy muszą być przeprowadzone właściwie, dlatego urządzenie musi cechować duża staranność. Dla wielu użytkowników zakup stacji lutowniczej to zakup na lata. Mimo, że technologia cały czas się rozwija oraz montowane są nowe podzespoły nie ma powodu żeby kupować częściej aniżeli raz na 7-10 lat innowacyjne urządzenie. Należałoby jedynie wybrać jak najefektywniejsze w określonym czasie, ponieważ niedroga stacja lutownicza może być niedokładna w nadzorowaniu temperatury, co może doprowadzić do osłabienia elementów w trakcie lutowania, a również sprzęt ten jest awaryjny. Najatrakcyjniejsze firmy robiące urządzenia wysokiej jakości to Aoyue, Elwik, Ersa, Goot, JBC Tools, Quick lub Solder Peak.

stacjelutownicze : : stacje bga, stacje lutownicze, układy bga

Strona główna


Archiwum

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123